Seniorze – żyj nowocześnie, bezpiecznie i zdrowo

W dniach 10-11 września br. 12 osób z czarnkowskiego UTW wzięło udział w wyjazdowym zgrupowaniu Uniwersytetów Trzeciego Wieku z północnej Wielkopolski (Piła, Czarnków, Margonin). W wyjeździe uczestniczyli też członkowie Stowarzyszenia PRO-SENIOR. Wyjazd współfinansowany był ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 ASOS – Edycja 2014 (60+). Program wyjazdu: „Seniorze – żyj nowocześnie, bezpiecznie i zdrowo. Innowacyjny system społecznego doradztwa konsumenckiego i zwiększenie dostępu do usług promujących zdrowie, sport i kulturę.” 

Czas mieliśmy wypełniony po brzegi. Nikt się nie nudził, bo zajęcia były bardzo urozmaicone. Na początek zwiedzanie z przewodnikiem trasy turystycznej w Kopalni Soli „Kłodawa”. Trasa godna polecenia tym, którzy jeszcze tam nie byli. Po długim spacerze białymi i różowymi korytarzami solnymi przyszedł czas na odpoczynek fizyczny. Szybki obiad i czas na wykład. Temat „Oddziaływanie aktywności ruchowej na zdrowie fizyczne i psychiczne osób starszych” przedstawił mgr Krystian Kubiak. Bardzo ciekawa prezentacja poparta słowem wykładowcy skończyła się za szybko. Chciałoby się jeszcze słuchać i słuchać…No i ożywiona dyskusja mogłaby się nie kończyć, gdyby nie fakt, że mieliśmy zaplanowany czas na basenach termalnych w Uniejowie. Tam zregenerowaliśmy siły po podróży i wyczerpujących zajęciach. A jak już odzyskaliśmy wigor przyszedł czas na wieczorne warsztaty. Najpierw krótki wykład Prezesa UTW w Pile kol. Urszuli Nowak – Roznowskiej a później konkurs wiedzy o Uniwersytetach Trzeciego Wieku w regionie, Polsce i w Europie. Oddelegowane do konkursu nasze koleżanki: Grażyna Jęśko-Sołtysiak i Jolanta Murias pod kierownictwem pani Prezes Elwiry Stańczak odpowiedziały poprawnie na wszystkie pytania. Podobnie zresztą było z pozostałymi grupami – wszyscy wykazali się dużą wiedzą i zdobyli nagrody dla swoich organizacji. Na koniec wszyscy uczestnicy wypełniali ankiety ewaluacyjne.
Następny dzień spędziliśmy w Uniejowie. Tam zwiedziliśmy główny zabytek Uniejowa – Zamek, wybudowany w latach1360-1365 oraz basztę. Przenieśliśmy się w czasie do średniowiecza w muzeum średniowiecznych narzędzi tortur (brrrr…), później zwiedziliśmy średniowieczną Zagrodę Młynarską. Tam własnoręcznie, pod okiem przewodnika, przygotowaliśmy podpłomyki, które zostały wypieczone w piecu chlebowym. A jak później smakowały! Po ciężkiej pracy przyszedł czas na zasłużony odpoczynek – kompleks basenów termalnych. Nasze ulubione jacuzzi, pływanie w basenie, wylegiwanie w mini tężni i krótki aerobik w wodzie przywróciły nam siły witalne. Niestety, nasz czas się skończył i trzeba było wracać do domu.
Halina Gurda

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s