Jesienne spotkania w kręgu kultury

Salon wielkopolski 2014Jesień to bardzo przyjazny czas na spotkania z kulturą, sztuką i historią. Na przestrzeni kilku ostatnich dni miały miejsce trzy z nimi związane wydarzenia, w których wzięliśmy udział.

7 listopada w czarnkowskim Muzeum odbyło się uroczyste otwarcie XIII Salonu Wielkopolskiego 2014. W tym roku jury zakwalifikowało na wystawę 74 z 95 nadesłanych prac z Wielkopolski, Polski i jedną z Berlina. Na pokonkursowej wystawie mogliśmy oglądać, obrazy, rzeźby, płaskorzeźby, grafikę i fotografię artystyczną. Wśród wystawionych prac znalazły się prace naszych koleżanek: Marii Kredens oraz Marii Frankowskiej. Cieszy nas bardzo, że znalazły się w grupie profesjonalnych twórców, a ich praca została doceniona. Wystawa dała możliwość poznania trendów we współczesnej sztuce i jej twórców, reprezentujących różne dziedziny sztuk plastycznych. Była też okazją do konfrontacji amatorów z profesjonalistami do wymiany zdań i osobistych odczuć na temat nowoczesnej sztuki.

Dzień później, 8 listopada w ramach festiwalu „Inny Festiwal” uczestniczyliśmy w spektaklu teatralnym „Toast”. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Barak Kultury a nasz uniwersytet jednym z partnerów. Ta współczesna sztuka powstała w oparciu o biografię Żydówki Firy Mełomedzian- Solański, która mieszkała przed II wojną światową w Poznaniu. Tytuł sztuki nawiązuje do toastów wznoszonych za zdrowie, szczęście, za lepsze życie. W przypadku bohaterki Firy ma mieć moc odcięcia się od tego co było złe, okrutne i pozwoli jej żyć, mimo wszystko. Przez godzinę uczestniczyliśmy wraz z główna bohaterką w jej podroży do miejsc i ludzi, których już nie ma. Byliśmy widzami, a jednocześnie – statystami, pasażerami statku i wraz z Firą odbywaliśmy retrospektywną podróż po Morzu Śródziemnym. Ciekawa koncepcja przedstawienia sztuki „Toast” reżysera Przemysława Prasnowskiego, nowoczesna scenografia, świetna gra aktorów sprawiły, że jesienny wieczór był interesującym spotkaniem z teatrem współczesnym. Myślę, że nawet zwolennicy tradycyjnego teatru byli zadowoleni, bo przecież zawsze coś nowego poznać warto.

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miasta Czarnków oraz Burmistrza duża grupa naszych słuchaczy uczestniczyła 10 listopada 2014 r. w uroczystościach Święta Niepodległości. Wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny. Po mszy św. przemaszerowaliśmy wraz z samorządowcami, przedstawicielami społeczeństwa i młodzieżą czarnkowską pod Pomnik Pamięci Narodowej, gdzie złożyliśmy wiązankę kwiatów jako hołd dla tych, którzy oddali życie w walce o niepodległość Polski. W tradycję obchodów Narodowego Święta Niepodległości wpisane były występy dzieci i młodzieży czarnkowskich szkół. W tym roku organizatorzy przygotowali koncert, na który składały się utwory o charakterze patriotycznym. Było to ciekawe spotkanie muzyczne, przeplatane poezją i elementami historii. Recital ballad patriotycznych Lecha i Bożeny Makowieckich /Zayazd/ spodobał się słuchaczom, którzy mogli usłyszeć dobrą muzykę, wykonanie i świetne głosy artystów. To kolejne wydarzenie to świadectwo, że jesień w Czarnkowie sprzyja kulturze.

Elwira Stańczak

Fotografie: W kadrze – Piotr Bedliński, Sławomir Czarnecki, Piotr Keil

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s