I Przegląd Twórczości Niepełnosprawnych Seniorów – Czarnków, 22.11.2014

Twórczość niejedno ma imię – tezę tą zweryfikowali jak najbardziej pozytywnie seniorzy z Północnej Wielkopolski , uczestnicy I Przeglądu Twórczości Niepełnosprawnych Seniorów, który odbył się w Czarnkowie 22 listopada br. Gospodarzem i inicjatorem Przeglądu jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czarnkowie. Było to pierwsze tego typu wydarzenie integrujące twórcze osoby z ograniczeniami w sprawności po 50. roku życia zamieszkujące subregion pilski. Celem spotkania była prezentacja dorobku plastycznego oraz rękodzieła artystycznego seniorów i osób niepełnosprawnych, inspirowanie poszukiwań nowych form pracy artystycznej, konfrontacja i wymiana doświadczeń uczestników w amatorskiej i profesjonalnej twórczości artystycznej, integracja środowisk seniorskich i osób niepełnosprawnych z regionu. Przegląd był jednym z wielu działań podjętych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku z Czarnkowa, Chodzieży i Piły w związku z realizacją wspólnego projektu „Jesienne zbliżenia/ przeobrażenia. Twórcze, integracyjne działania niepełnosprawnych seniorów” współfinansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Sobotnie spotkanie było wyjątkową okazją do zapoznania się z artystycznymi dokonaniami, rękodziełem, pracami wykonanymi przez członków UTW z Czarnkowa, Piły i Chodzieży podczas warsztatów fotograficznych, plastycznych oraz scrapbookingu realizowanych w ramach projektu, z różnoraką twórczością seniorów z ograniczeniami w sprawności zrzeszonych w: Polskim Związku Niewidomych, Klubie Seniora, Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków oraz z wyjątkowymi przedmiotami zdobionymi techniką decoupage Pani Anieli Nawrot (UTW Czarnków).

I Przegląd Twórczości Niepełnosprawnych Seniorów rozpoczął się od uroczystego otwarcia wystawy prac twórców z trzech Uniwersytetów Trzeciego Wieku: z Piły, Chodzieży oraz Czarnkowa. Stworzona na potrzeby imprezy „Galeria pod filarami” w czarnkowskiej Szkole Podstawowej wyglądała imponująco, spowita w barwach jesieni, prezentowała dzieła wyjątkowych twórców – seniorów zmagających się z ograniczeniami sprawności. Niezwykle dojrzałe i różnorodne prace malarskie, fotograficzne i scrapowe podziwiało blisko 140 osób – uczestników projektu, członków organizacji seniorskich oraz zaproszonych gości: przedstawicieli władz samorządowych, mediów, zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych. W temat szeroko pojmowanej twórczości wprowadziła zebranych psycholog Marta Kasperczak. Podczas wykładu “Twórczość niejedno ma imię – o terapeutycznych funkcjach sztuki” poruszyła wiele zagadnień arteterapii, podkreślając pozytywny wpływ działań twórczych w każdym – nie tylko senioralnym – wieku. Uczestnicy I Przeglądu Twórczości Niepełnosprawnych Seniorów byli żywym dowodem na prawdziwość prezentowanych tez – radośni, aktywni, pełni pasji i potrzeby działania. Dyskusje w kuluarach mogłyby trwać jeszcze długo, jednak organizatorzy zadbali także o solidną dawkę doznań muzycznych. Koncert “Pamiętamy, śpiewamy, kochamy” przygotowany przez panią Marię Gęsicką, w wykonaniu 10 młodych i bardzo zdolnych solistów, nie pozostawił nikogo obojętnym. Wzruszeniom i emocjom nie było końca – młodzi – zdolni przywołali niezapomniane utwory: Anny German, Bogusława Meca, Marka Grechuty, Danuty Rinn, Anny Jantar, Czesława Niemena i innych. Muzyczna podróż w czasie zakończyła niezwykłe czarnkowskie spotkanie ze sztuką. Mamy nadzieję, że Przegląd Twórczości Niepełnosprawnych Seniorów wpisze się na stałe do kalendarza kulturalnych wydarzeń w naszym regionie i już za rok będziemy mogli zaprosić Państwa na II jego edycję. Jedno jest pewne – seniorzy nie ustają w twórczym realizowaniu swoich marzeń i pasji. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy pokazać choć fragment tej twórczości.
Pofestiwalową wystawę do 25 listopada w ramach integracji międzypokoleniowej będą mogli podziwiać uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Czarnkowie, następnie pokazana zostanie w chodzieskim oraz pilskim UTW oraz w Zespole Szkół „Edukacja Lubasz”.

Maja Wróbel

Fotografie: Halina Gurda

Fotografie: Halina Gurda

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s