Hej kolęda, kolęda…

10806487_698107023619732_5744935683334457942_nKolędy i pastorałki są na stałe wpisane w tradycję Polskiego Bożego Narodzenia. To jeden z rozdziałów polskiej kultury muzycznej. Kolędowanie to również swoisty sposób składania sobie życzeń, związanych z cudem narodzin Jezusa. W wielu domach zwyczajowo śpiewa się kolędy podczas Świąt przy wigilijnym stole, w kościołach do 2 lutego do Święta Matki Boskiej Gromnicznej.

W ostatnią grudniową niedzielę 2014 roku, duża grupa naszych koleżanek i kolegów wzięła udział w koncercie „Nadnoteckie kolędowanie” w Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu. Zimno nie zniechęciło miłośników muzyki. W późnobarokowym wnętrzu kościoła usłyszeliśmy najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu artystów: z Poznania, Wrocławia, Ukrainy, Zespołu „Marynia” z Wronek i młodej mieszkanki Gębic, uczennicy LO w Czarnkowie.
Koncert poprowadziła rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu prof. Halina Lorkowska, która przybliżyła słuchaczom historię kolędowania, kolęd i niektórych jej twórców. Lubaskie kolędowanie było okazją do wspólnego przeżycia atmosfery Świat Bożego Narodzenia jak i też wspaniałym spotkaniem przypominającym polskie tradycje muzyczne.

E. Stańczak

Zdjęcia: S. Czarnecki

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s