Karnawał, czyli świat do góry nogami

Nie mogło być innego tematu styczniowego wykładu jak karnawał. W styczniu zaczyna się bowiem to szaleństwo na całym świecie, które czasem określane jest jako „piąta pora roku”. Początek karnawału przypada na 6 stycznia, a kończy się zależnie od faz księżyca. Pan Witold Przewoźny – kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu omówił, wykorzystując prezentację ze zdjęciami, tradycje karnawałowe na świecie. 

O najsłynniejszych karnawałach wszyscy słyszeliśmy – w Wenecji i Rio de Janeiro. Mieszkańcy Wenecji i Rio kiedyś organizowali karnawał dla siebie, dziś głównie dla turystów. Dlatego niektórzy starają się na ten okres wyjeżdżać, bo nie chcą uczestniczyć w tym „wariactwie”.
Jest jeszcze znany karnawał w Bochum (Niemcy), który rozpoczyna się w tłusty czwartek, a kończy w poniedziałek pochodem przebierańców.
A jak wygląda karnawał w Polsce? Po latach zastoju następuje powrót do tej tradycji. Polskie Rio de Janeiro jest w Milówce na Ziemi Żywieckiej. Przegląd zespołów kolędniczych, korowód dziadów noworocznych i konkurs trzaskania z bata to tylko niektóre z imprez organizowanych w tym czasie. I, co istotne, mieszkańcy Ziemi Żywieckiej organizują ten spektakl dla siebie, nie dla turystów.
Wielkopolska natomiast ma słynny podkoziołek – zabawa, która odbywa się w zapustny wtorek dla panien, które podczas karnawału nie wyszły za mąż.
A w Brazylii właśnie trwają przygotowania do szaleńczej zabawy.

Spotkanie wszystkich słuchaczy naszego UTW było również okazją do wysłuchania klimatycznego mini koncertu w wykonaniu zespołu śpiewaczego, który prowadzi pan Paweł Szaleńców.
Ponieważ zbliża się koniec kadencji dotychczasowego Zarządu, członkowie UTW złożyli podziękowania za ich dotychczasową, pełną poświęcenia pracę. Doceniamy i dziękujemy!
Halina Gurda

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s