„Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska” – 16.02.2015 r.

Profesor Halina Lorkowska, Rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Profesor Halina Lorkowska, Rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Wykład audytoryjny w lutym okazał się wyjątkowy nie tylko dlatego, że odbył się później niż zwykle. Był wyjątkowy, bo wyjątkową osobą okazała się wykładowczyni – Rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, prof. Halina Lorkowska.

Temat wykładu nie był łatwy dla laików muzyki poważnej. Po takim wykładzie jednak większość z nas chyba przyzna, że „najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska”. Najpiękniejsza i bardzo bogata, bo w każdej epoce, począwszy od średniowiecza po czasy współczesne, powstawały wybitne dzieła. Wędrując po epokach, słuchaliśmy muzyki z komentarzem. O odpowiednią oprawę i ilustrację muzyczną zadbali członkowie oraz dyrygent Chóru Harmonia, Michał Górzny.

Liczba wybitnych nazwisk w muzyce polskiej sprawia, że, jak podkreśliła pani profesor, „w kulturze jesteśmy Europejczykami od dawien dawna”. Można powiedzieć, że cały wykład to była uczta dla uszu – i muzyka i słowo, bo pani profesor to prawdziwa artystka słowa. Brawa na stojąco na koniec świadczą o tym, że wykład wszystkim przypadł do gustu.

Na koniec jeszcze miła niespodzianka. Profesor Halina Lorkowska jako rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu zgodziła się objąć nasz UTW patronatem. Zaprosiła nas do Poznania na bezpłatny koncert w auli UAM i zapowiedziała swoją wizytę na naszej inauguracji roku akademickiego w październiku.
Halina Gurda

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s