Delegacja z Czarnkowa na II Kongresie UTW w Warszawie

II Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Teatr Wielki w Warszawie, 30 marca 2015 roku

II Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Teatr Wielki w Warszawie, 30 marca 2015 roku

30 marca odbył się II Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w którym wzięli udział liderzy uniwersytetów z całej Polski. Uczestniczyły również delegacje uniwersytetów działających poza granicami naszego kraju. Kongres odbył się w pięknych wnętrzach Teatru Wielkiego. Charakter spotkania był niezwykle uroczysty, bowiem w bieżącym roku przypada 40. rocznica ruchu UTW w Polsce. Gościem honorowym Kongresu był Prezydent RP, a jego małżonka Anna Komorowska objęła Kongres swym patronatem.
10-osobowa delegacja z Czarnkowa wraz z Chodzieżą, Margoninem, Piłą, Trzcianką i Złotowem reprezentowały UTW z północnej Wielkopolski.
Wyjazd na Kongres zasponsorował senator Mieczysław Augustyn.
Podczas uroczystości wręczone zostały tytuły „Wielka Osobowość Uniwersytetów Trzeciego Wieku” dla: Hanny Gronkiewicz-Waltz, Mieczysława Augustyna i Piotra Błędowskiego.
Prezydent Bronisław Komorowski wręczył też 9. osobom odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla rozwoju ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, za osiągnięcia w działalności na rzecz aktywizacji osób starszych i popularyzacji idei ustawicznego kształcenia seniorów.
Jak zawsze z takich wyjazdów wróciliśmy pełni pomysłów, nawiązaliśmy sporo nowych kontaktów, a nasza koleżanka Alicja po wielu latach spotkała na Kongresie swojego profesora z uczelni. Nawiązaliśmy m.in. bardzo sympatyczny kontakt z rektorem prężnie działającego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodnie (Białoruś) doc. dr Barbarą Fustoczenko. UTW działa tam przy Zjednoczeniu Społecznym „Polska Macierz Szkolna” i liczy, podobnie jak nasze UTW, ok. 130 słuchaczy. Pani Barbara jest bardzo zainteresowana współpracą z uniwersytetami w naszym kraju.
Zwieńczeniem Kongresu był wspaniały koncert Ireny Santor, która zaśpiewała m.in. piosenkę napisaną dla niej przez Wojciecha Młynarskiego „Starość to nie jest wiek, starość to punkt widzenia…”.
Ten uroczysty kongres to kolejna okazja do integracji środowisk senioralnych, do cennych wskazówek które uzyskaliśmy do dalszej działalności i pozyskania kolejnej dawki wiedzy.
Pobyt wykorzystaliśmy również na wieczorny spacer po Warszawie i wizytę w „Och – Teatrze”, gdzie obejrzeliśmy sztukę „Weekend z R.” z Krystyną Jandą w roli głównej.
Halina Gurda

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s