Międzynarodowy Dzień Osób Starszych i Pierwszy Obywatelski Parlament Seniorów z udziałem reprezentacji UTW Czarnków

Marszałek otwiera posiedzenie OPSOkazjonalne wydarzenie czy na trwałe wpisane realne działania seniorów poparte legislacyjnymi decyzjami władz? 1 października po raz pierwszy w historii odbył się Obywatelski Parlament Seniorów, w którym uczestniczyła również delegacja z Czarnkowa.
Grupa słuchaczy czarnkowskiego UTW wraz z seniorami ze Złotowa, Piły, Trzcianki, Chodzieży i Margonina miała okazję spędzić Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (1 października) aktywnie i edukacyjnie w Warszawie. Wyjazd ten dofinansował senator Mieczysław Augustyn, któremu z racji funkcji w senacie bliskie są sprawy seniorów.
Podczas gdy jedni podziwiali uroki stolicy, inni w tym czasie jako delegaci brali udział w posiedzeniu OPS-u. Tegoroczne posiedzenie OPS miało charakter pionierski.
Seniorów czarnkowskich w obradach reprezentowała prezes UTW Elwira Stańczak ślubując uroczyście , że będzie rzetelnie i sumiennie reprezentować interesy osób starszych i dbać o rozwój aktywności obywatelskiej seniorów.
Posiedzenie otworzyła Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, a wystąpili: premier Ewa Kopacz, Michał Szczerba – przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Minister Zdrowia Marian Zembala. Wszyscy podkreślali, że bardzo ważne jest kontynuowanie polityki senioralnej, gdyż seniorzy to coraz większa grupa społeczeństwa. Podkreślali też konieczność solidarności międzypokoleniowej. Później Marszałek Sejmu zgodnie z regulaminem, prowadzenie obrad przekazała przewodniczącej Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku Krystynie Lewkowicz, która powiedziała m.in.”My, seniorzy XXI wieku nie chcemy spędzać życia na samotnej wyspie. Żyjemy dłużej niż poprzednie pokolenia, dłużej cieszymy się zdrowiem. Chcemy wykorzystać ten czas aktywnie, chcemy realizować swoje pasje, zainteresowanie, marzenia. Wielu z nas chce i może kontynuować aktywność zawodową, nie tylko ze względów ekonomicznych. Chcemy jak najdłużej żyć wśród ludzi i dla ludzi”.
Na koniec przyjęto deklarację inauguracyjnej sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów „Seniorzy i przyszłość Polski”. Postulaty to m.in. gwarancja ciągłości świadczeń emerytalnych i ich odpowiedniej wysokości, opracowanie i realizacja skoordynowanej publicznej polityki zdrowotnej, wspieranie rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku, inspirowanie rozwiązań legislacyjnych pozwalających na współfinansowanie potrzeb pozarządowych organizacji senioralnych.
Te ostatnie punkty są bardzo ważne dla działającego w Czarnkowie UTW. Jak dotąd współpraca naszego UTW z władzami samorządowymi układa się dobrze, czego przykładem jest chociażby sfinansowanie dowozu grupy seniorów do Chodzieży – punktu zbiórki, skąd wyruszyliśmy dalej do Warszawy.
Biorąc pod uwagę zaangażowanie UTW w Czarnkowie w sprawy aktywizacji i poprawy jakości życia seniorów mamy nadzieję, że współpraca z samorządem będzie układała się jak dotychczas.
To pierwsze wydarzenie w historii Sejmu miało ważne znaczenie dla seniorów i podejmowanych przez nich działań. Za rok jednak się okaże, czy OPS był wydarzeniem okazjonalnym, prezentem z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, czy inicjatywy zwarte w Deklaracji pozostaną tylko na papierze, czy nabędą mocy prawnej.
Po zakończeniu obrad odbyło się spotkanie w Sejmie całej grupy seniorów z północnej Wielkopolski. Mieliśmy możliwość obejrzeć salę obrad Sejmu i Senatu, przy okazji spotkaliśmy kilku pracujących jeszcze parlamentarzystów.
Dla tych, którzy nie uczestniczyli w obradach był to wyjazd edukacyjny – spotkanie z kulturą, historią i polityką.
Ten wyjazd był świetnym prezentem z okazji Dnia Osób Starszych dla Zarządu oraz osób aktywnych i wspierających działania Zarządu. Był tez okazją do wymiany poglądów i zdobycia nowej wiedzy.
E. Stańczak, H. Gurda

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s