Wizyta studyjna seniorów w Małopolsce

IMG_6600Przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czarnkowie znaleźli się w grupie zaproszonych przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych (MiLA) z Krakowa do uczestnictwa w wizycie studyjnej do Małopolski w ramach projektu „Seniorzy aktywni lokalnie”. W dniach 13-15 listopada spotkali się seniorzy z różnych regionów Polski: wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego.
Należy podkreślić, że zaproszenie to było konsekwencją naszego aktywnego udziału w warsztatach organizowanych przez MiLĘ w Stajkowie w czerwcu br.
Program wizyty był bardzo różnorodny. Na początek przeszliśmy Questem „Ulica dwóch Mikołajów” w Krakowie. Odwiedziliśmy Stowarzyszenie Akolada w Izdebniku, gdzie podziwialiśmy wykonane przez miejscowe panie rękodzieło, a potem trochę wspólnie pośpiewaliśmy, m.in. „Hymn emerytów”.
Urzekła nas Lanckorona – malownicza wieś o pięknym położeniu, gdzie w Ekomuzeum przywitano nas produktem lokalnym – wionkami jastrząbskimi (podobne do precli), które swoim kształtem przypominają herb Nałęcz (Czarnkowianie poczuli się jak w domu). Gościliśmy też w Zatorze, gdzie zwiedziliśmy Izbę Regionalną oraz wysłuchaliśmy prelekcji nt. działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej. Ponieważ Zator jest stolicą Doliny Karpia – obowiązkowa degustacja wędzonego karpia. Na koniec gościły nas panie ze stowarzyszenia Babiniec w Kluczach, które zaprezentowały przedstawienie teatralne w oparciu o teksty Krzysztofa Daukszewicza. Obejrzeliśmy też prezentację o bogatej działalności Babińca. Później panie zaprosiły nas na Górę Czubatkę, skąd rozpościera się piękny widok na Pustynię Błędowską.
Te warsztaty były okazją do nawiązania nowych kontaktów i prezentacji własnych miejscowości. Dzieliliśmy się własnymi doświadczeniami ze współpracy z samorządami lokalnymi, które – jak wszyscy podkreślali – widząc pozytywne oddziaływania na rzecz środowiska lokalnego, chętnie wspierają senioralne organizacje pozarządowe. Uczestnicy prezentowali różne formy działalności promując jednocześnie swoje miejscowości. My również promowałyśmy nasze miasto – jego walory historyczne przyrodnicze, turystyczne i smakowe m.in. lokalne wyroby mleczarskie i czarnkowskie piwo.
Zdobyta wiedza i doświadczenie innych pozwoli nam wzbogacić nasze działania na rzecz środowiska senioralnego. Uczestnicy byli również pod wrażeniem naszej bogatej działalności i chętnie wymieniali się z nami wizytówkami, które pozwolą nam na rozpoczęcie współpracy na różnych płaszczyznach.
E.Stańczak, H.Gurda

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s