II Przegląd Twórczości i Aktywności Seniorów z Festiwalem Piosenki i Tańca Wielkopolskich Seniorów „Chorea”

IMG_6929Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czarnkowie już po raz drugi był gospodarzem Przeglądu Twórczości i Aktywności Seniorów. 21 listopada w auli Szkoły Podstawowej w Czarnkowie spotkali się seniorzy z Czarnkowa, Chodzieży, Margonina i Obornik, aby zaprezentować swój dorobek artystyczny.

II Przegląd Twórczości i Aktywności Seniorów z Festiwalem Piosenki i Tańca Wielkopolskich Seniorów „Chorea” to podsumowanie dwóch projektów realizowanych w 2015 roku: projekt Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu „Twoja aktywność i twórczość receptą na zdrowie i niezależność” realizowany przez 4 uniwersytety: Chodzież, Czarnków, Margonin i Oborniki oraz projekt Urzędu Miasta w Czarnkowie „Seniorze twórz, pamiętaj i działaj”. Oba projekty miały wspólne założenia: uaktywnienie jak największej grupy seniorów, stworzenie im warunków do rozwoju potencjału twórczego, do wypracowania nowego wizerunku seniora – aktywnego, twórczego, dbającego o sprawność fizyczną i intelektualną oraz realizującego swoje pasje. W ramach tych projektów w 4 wymienionych uniwersytetach realizowane były warsztaty taneczne i muzyczne, a w Czarnkowie dodatkowo warsztaty tworzenia biżuterii i decoupage.

Na przegląd zostali zaproszeni w ramach integracyjnego działania środowisk senioralnych seniorzy reprezentujący różne organizacje pozarządowe: Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie Diabetyków, Związek Niewidomych oraz Klub Seniora. Zostali zaproszeni również przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Piły, Trzcianki i Wągrowca.

W tak licznym gronie (ok. 170 osób)seniorzy mieli świetną okazję do zaprezentowania swojej całorocznej pracy. Czego tam nie było! Najróżniejsze techniki rękodzielnictwa od serwetek, obrazów igłą malowanych po kartki świąteczne wykonywane różnymi technikami oraz ozdoby świąteczne. Wymieniony już decoupage i biżuteria wykonywana z różnych materiałów oraz własnoręcznie wykonane piękne przytulanki. Wzrok przyciągała mini galeria obrazów malowanych przez seniorów. A występy artystyczne seniorów: śpiewy i tańce nagradzane były zasłużonymi brawami.

Przegląd Twórczości i Aktywności Seniorów dał też możliwość konfrontacji, integracji i wymiany doświadczeń. Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć spotkania w kolejnym przeglądzie za rok.

Ten przegląd to doskonała okazja do promowania swoich miejscowości, ale też okazja do współpracy międzypokoleniowej. Przykładem takiej współpracy może być koncert pokoleń, w którym wystąpili uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i średnich, jak również koncert chóru Harmonia, który też współpracuje z młodymi zdolnymi ludźmi.

Koncert dzieci opracowała pani Maria Gęsicka, a wystąpili: Dominika Bednarek, Kacper Malicki, Aleksandra Maćkowiak i Sebastian Pawlaczyk. Koncert chóru Harmonia skończył się bisem i brawami na stojąco.

Po raz kolejny mogliśmy korzystać z gościnności Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza. Dyrekcji, pracownikom szkoły oraz harcerzom serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji tego projektu.

FOTOGALERIA

Halina Gurda

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s