WARTO WIEDZIEĆ! BEZPŁATNA POMOC PRAWNA

paragrafWARTO WIEDZIEĆ !

Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje w całej Polsce system nieodpłatnej pomocy prawnej. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (Dz. U. 2015 poz. 1255). W skali całego kraju działają punkty, w których nieodpłatnie jest świadczona pomoc prawna, m.in. przez adwokatów i radców prawnych.

Z nieodpłatnej pomocy prawnej, zgodnie z ustawą,  mogą skorzystać mieszkańcy:
którym, w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej i wobec nich w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia, posiadającym ważną Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny, którzy uzyskali zaświadczenie, o jakim mowa w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, posiadającym ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa, którzy nie ukończyli 26 lat lub ukończyli 65 lat, którzy w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znaleźli się w sytuacji zagrożenia lub ponieśli straty. Aby uzyskać darmową pomoc prawną zainteresowana  osoba musi przedstawić określony dokument, na podstawie którego będzie jej udzielana porada prawna.

Na terenie Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego nieodpłatna pomoc prawna udzielana będzie w 4 punktach:

Punkt nr 1 w Czarnkowie – w siedzibie Urzędu Miasta przy Placu Wolności 7. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9ºº – 13ºº.

Punkt nr 2 w Trzciance – w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Mickiewicza 50. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9ºº – 13ºº.

W powyższych punktach pomocy prawnej udzielać będą osobiście adwokaci i radcy prawni wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu i Okręgową Izbę Radców Prawnych w Bydgoszczy.

Punkt nr 3 zorganizowany został w dwóch lokalizacjach, tj. w Wieleniu i w Połajewie:

w Wieleniu – w budynku przy ul. Jana Pawła II nr 27. Punkt czynny będzie przez 3 dni w tygodniu tj. środę, czwartek i piątek w godz. 9ºº – 13ºº.

w Połajewie – w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Obornickiej 1. Punkt czynny będzie przez 2 dni w tygodniu tj. w poniedziałek i wtorek w godz. 9ºº – 13ºº.

Punkt nr 4 został zorganizowany w dwóch lokalizacjach tj. w Drawsku i w Krzyżu Wlkp.:

w Drawsku – w siedzibie Urzędu Gminy przy ul. Powstańców Wlkp. 121. Punkt czynny będzie przez 2 dni w tygodniu tj. we wtorek i czwartek w godz. 9ºº – 13ºº.

w Krzyżu Wlkp. – w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krzyż Wlkp. przy ul. Wojska Polskiego 7. Punkt czynny będzie przez 2 dni w tygodniu tj. w poniedziałek i piątek w godz. 9ºº – 15ºº.

Punkt nr 3 i 4 obsługiwany będzie organizację pozarządową wyłonioną do realizacji powyższego zadania w otwartym konkursie ofert.

W razie dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych) Punkty nie będą czynne.

Pomoc prawna będzie polegała na:

poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:

prawa pracy,
przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
prawa cywilnego,
prawa karnego,
prawa administracyjnego,
prawa ubezpieczeń społecznych,
prawa rodzinnego,
prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s